Kamerové systémy, bezpečnostní kamery


HD kamerové systémy s analogovým přenosem

Po delší době výrobci CCTV komponent uvedli na trh další nový systém přenosu signálu pro kamerové systémy s označením HD-TVI (High Definition Transport Video Interface). Překvapivě se i přes veškerou digitalizaci jedná o systém analogového přenosu, nicméně po mnoha desetiletích byly konečně opuštěny archaické televizní normy (PAL a NTSC), které i přes nejlepší snahu a využití norem do krajnosti, definitivně limitovaly maximální rozlišení na úroveň odpovídající kvalitě obrazu běžného DVD. Výrobci tedy opuštěním starých TV norem mohli použít jiné modulační frekvence a šířky pásma pro přenos videosignálu a díky tomu je možné dosáhnout obrazového rozlišení až na úrovni Full HD (1080p). Navíc tvůrci systému HD-TVI mysleli na montážní firmy i uživatele a do normy zakomponovali možnost přenosu audiosignálu (mikrofon) i linky RS-485 (pro dálkové ovládání funkcí kamery, např. PTZ) společně s videosignálem.

Možnosti HD-TVI

Budování HD-TVI kamerového systému se prakticky neliší od původních analogových systémů. Signál lze přenášet buď koaxiálním kabelem 75 Ohm na vzdálenost 300 (s kvalitním kabelem teoreticky až 500m), případně s využitím pasivních videopřevodníků (balun) po kroucené dvojlince, například jednom páru v UTP kabelu. Pokud kamera disponuje vlastním mikrofonem nebo pokročilejšími funkcemi ovládanými přes RS-485, není již nutno vést ke kameře další kabely, ale toto vše se přenáší společně s videosignálem po jediném kabelu přímo z/do rekorédu. Kamery i rekordéry se vyrábí pro rozlišení HD (720p) a Full HD (1080p), nicméně u rekordérů je omezení na 720p spíše výjimkou a většina jich zvládá 1080p, byť třeba s nižším FPS. Kamery se ale běžně vyrábějí v provedení 720p i 1080p a s poměrně velkým rozdílem cen. Je tedy nutné zvažovat, zda postačí 720p nebo je nutné připlatit za 1080p

Výhody HD-TVI

Pokud máme zmínit hlavní výhody HD-TVI, tak na prvním místě to bude samozřejmě cena. Základní modely rekordéru a kamer 720p jsou jen o málo vyšší, než srovnatelné klasické analogové systémy a pravděpodobně ještě brzy klesnou. Rozdíl je maximálně kolem 20%, ovšem za tu cenu zákazník dostane téměř dvojnásobné rozlišení detailů v obraze, což je velmi znát. 1080p už tak výhodně nevychází, protože cenově se kamery blíží 2mpix IP kamerám, které přeci jen dokáží kvalitu obrazu ještě o něco vyšší. Nicméně předpokládáme, že se ceny ještě budou upravovat a měly by klesat, aby nekonkurovaly cenám IP kamer. A druhou hlavní výhodou HD-TVI systémů je zpětná kompatibilita rekordéru se starými analogovými kamerami. Pokud například v objektu existuje starší analogový kamerový systém s větším množstvím kamer, je možné provádět postupnou modernizaci tak, že se nejprve vymění záznamové zařízení za rekordér 1080p a na nejexponovanějších pozicích staré analogové kamery nahradí novými 1080p. Následně na méně exponovaných pozicích kamerami 720p a kamery které slouží pro orientační přehled lze ponechat původní analogové. Ke každému rekordéru HD-TVI 1080p lze na kterýkoliv vstup připojit kameru 1080p, 720p nebo starou analogovou a rekordér sám bez nutnosti nastavení rozpozná, o který druh kamery se jedná.

Budoucnost HD-TVI

HD-TVI je na trhu poměrně krátce, je ale vidět, že výrobci tomuto systému přikládají velkou váhu a sortiment se rychle naplnil všemi běžnými provedeními kamer a je tedy již bez problému možné kompletní systém v HD-TVI vybrat a namontovat. Systém HD-TVI pravděpodobně brzy zcela nahradí klasický analogový přenos a někteří velcí výrobci již zcela přestali dodávat klasické analogové rekordéry a nabídka analogových kamer je rychle omezována. Z toho důvodu se i my při montážích budeme zaměřovat na technologii HD-TVI a několik namontovaných a v praxi ověřených kamerových systémů nám potvrzuje, že HD-TVI bude minimálně pro následující roky správnou volbou s výborným poměrem cena / kvalita

zpět
Vaše IP adresa je: 3.238.121.7
Copyright © 2024 Kamerové systémy|KamerováTechnika.cz - Brno Design by L.Ch. Zákaz kopírování jakéhokoliv obsahu bez písemného souhlasu vlastníka webu!